Beh je šport, ktorému sa môže venovať ktokoľvek a kedykoľvek, bez ohľadu na počasie, vek, kondíciu, atď. Asi preto je jedným z najobľúbenejších športov. Netreba však zabúdať na rozvahu, ktorú by sme pred jeho vykonávaním mali mať, a to najmä v podobe starostlivej prípravy. Základom je samozrejme dobrá obuv. Ako sa zorientovať v širokej ponuke a na čo si dať pozor?
S neutrálnym chodidlom máte vyhraté
Obuv na beh by sa mala čo najlepšie prispôsobiť vášmu chodidlu. Najčastejšou chybou pri jej výbere je, že sa zameriame len na dĺžku a šírku, ako to býva pri kupovaní ostatných druhoch obuvi. Pri výbere bežeckých topánok musíte brať do úvahy aj je pohyb, ktorý vaše chodidlo vykonáva pri kontakte s podložím. Nejde tu pritom len o vaše pohodlie, ale aj to, aby ste predišli zraneniu alebo trvalejšiemu poškodeniu chodidiel. Ako si teda topánky na behanie vybrať? V prvom rade zistite, aké máte chodidlo. Poznáme tri typy – neutrálne, pronačný a supinačný. Najlepšie na tom ste, ak máte ten prvý, čiže neutrálny. Pri takomto type chodidla došľapujete z päty na prsty, a tak sa najskôr zaťažuje vnútorná časť chodidla a vzápätí sa váha tela prenáša rovnomerne po celom chodidle. Práve to je cieľom vhodne zvolených topánok. Ak takéto chodidlo nemáte, nezúfajte – neznamená to, že nemôžete behať. Všetku obuv na behanie za výhodné ceny si môžete kúpiť online s použitím našich zľavových kódov FootShop.
Staré topánky vám pomôžu identifikovať svoje chodidlo
Ak sa pri došľape a prenášaní váhy z päty na prsty členok vychyľuje smerom do vnútra a pri chôdzi zaťažuje vnútornú stranu chodidla, znamená to, že máte pronačný typ chodidla. Vaša bežecká obuv by v tom prípade mala byť vybavená stabilizačnými prvkami vo vnútornej časti obuvi. Ak sa na to nezameriate, nestabilný krok súvisiaci s vykonávaním takéhoto pohybu môže neskôr vyvolať bolesť chrbtice, bedrových kĺbov a kolien. Členok sa vám pri došľape a prenášaní váhy tela z päty na prsty vychyľuje smerom von a zaťažuje tak vonkajšiu stranu chodidla? Ide o supinaný typ chodidla. Pravdepodobne mávate po behu bolesť priehlavkového kĺbu a menšie tlmenie otrasov počas neho, preto budú pre vás ideálne topánky s väčším spevnením v oblasti päty a stabilným zvrškom, aby sa predišlo namáhaniu oblasti členka. Ak si nie ste istí, aký typ chodidla máte, pozrite sa na svoje staré topánky a všimnite si, ktorá ich časť je najviac opotrebovaná. Ak je to vnútorná hrana podošvy, máte pronačný typ chodidla, ak vonkajšia, máte supinačný typ. V prípade neutrálneho chodidla je najviac opotrebovaná vonkajšia časť päty a stred priehlavku.
Kde najčastejšie behávate?
Dôležitá je, samozrejme, aj veľkosť topánok. Tie na behanie musia byť o trochu väčšie, ako topánky na každý deň (aspoň o číslo). Najdôležitejšie je, aby ste mali v topánkach na beh trochu viac miesta na prsty. Pozor si dajte aj na povrch, po ktorom budete behať. Ak behávate najmä po asfalte, vyberte si obuv, ktorá má menej členitý dezén a hrubú, pružnú podošvu, ktorá dobre tlmí nárazy. Na mäkké, prírodné povrchy, často pokryté pieskom alebo blatom je určená obuv na beh v teréne. Ich podrážka je tvrdá a vyznačuje sa výrazne profilovaným dezénom, ako majú topánky na asfalt. Topánky na behanie sú síce najdôležitejším, no ani zďaleka nie jediným vybavením, ktoré na beh potrebujete. Všetko potrebné oblečenie a iné doplnky si viete kúpiť výhodne a pohodlne vďaka zľavovému kódu Hop-Sport, alebo jednoducho navštívte naše https://www.kuponyzdarma.sk/.